ЗНАЧЕНИЕТО НА МОТИВАЦИЯТА В УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРОЕКТИ

ЗНАЧЕНИЕТО НА МОТИВАЦИЯТА В УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРОЕКТИ

ЗНАЧЕНИЕТО НА МОТИВАЦИЯТА В УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРОЕКТИ

Все известно е, че не мотивираният екип може да провали дори най-добрия проектен план. Добрият Проджект мениджър трябва да знае как да мотивира екипа си и трябва да бъде нещо повече от програмист и мениджър на договори. Проджект мениджърите се нуждаят от отлични умения в управлението на хора, тъй като съществува голям риск невъзможността за успешна комуникация да провали даден проект.
Теория на мотивацията и как тя работи
Съществуват ключови управленски теории за мотивацията. Има разлика между вътрешната (като ценности и вярвания) и външната (като пари и признание) мотивация. Често се споменава и Йерархията на нуждите на Маслоу. Тази теория предполага, че хората трябва да отговарят на цели на по-ниско ниво, като нуждата от храна, подслон и сигурност, преди да бъдат мотивирани от цели на по-високо ниво, като необходимостта от постижения и социално приемане.
Всички тези теории са полезни, за да дадат на мениджърите на проекти идеи за това как да мотивират екип. Понякога, когато проектът е нов, технологията е вълнуваща и се създават нови отношения, още в самото начало на проекта повечето служители са най-мотивирани да работят за постигане на цели и да постигнат добри резултати. Ключова роля на ръководителя на проекта е да създаде среда, в която хората могат да поддържат високи нива на мотивация в началото и да я поддържат, дори когато възникнат проблеми.
Мотиватори и демотиватори
Най-големият демотиватор е, когато проектът получава слаба подкрепа от висшето ръководство на организацията на клиента. Други демотиватори включват: вътрешен конфликт, липса на ефективно управление на изпълнението, микроуправление или несъответствие в разпределението на работата или възнагражденията. Става ясно, че преди дори да се обмисли стратегия за изграждане и поддържане на мотивация, ръководителят на проекта се нуждае от достатъчно умения, за да може да се справи с демотиваторите.
Мениджърите на проекти трябва да могат да получат подкрепата на заинтересованите страни и клиентите за да оправдаят очакванията. Те се нуждаят от умения за ефективно управление на конфликтите в екипа и разбиране на това как да се съчетаят ролите и нивата на заплатите с уменията и нуждите от развитие. Всичко това трябва да се направи, като се поддържа открита, ефективна комуникация с екипа..
Какви инициативи могат да мотивират хората?
Наблюдават се няколко подхода за мотивация на екипа, които като цяло могат да получат добри резултати – независимо от нивото на индустрията или знанието.
• Задаване на цели: Това означава да накараме членовете на екипа да „влязат“ в проект. Важно да накараме екипа да допринесе при определянето на цели, в противен случай те ще го възприемат като „решение, наложено от ръководството“.
• Иновации: Добър мотиватор, който сме идентифицирали, е създаването на култура на иновации и честване на успеха, когато новите идеи се реализират. За да се осъществи това, е необходимо да се осигури достатъчно време за взаимодействие в екипа – за да се „отхвърлят“ идеите един на друг. От съществено значение е да се позволи на екипа да оспори предположенията до получаването на най-добрите идеи.
• Решаване на групови проблеми: Когато екипът срещне проблематичен проблем, насърчете участниците да използват креативни начини за постигане на резолюция заедно. В този случай ръководителят на проекта улеснява разработването на решението.
• Органично развитие на екипа: Не се опитвайте да принуждавате екипа да расте по посока. Осигурете възможност на служителите да работят заедно по задачи, да се обучават и да се учат един от друг, което води до формиране на естествени продуктивни отношения.

• Празнувайте победите: Никога не подценявайте колко мощно може да бъде простото „благодаря” и заедно отпразнувайте победите на организиран фирмен обяд или вечеря.